EuroMediCare – platforma cyfrowa szpitala nowej generacji

Cyfrowa transformacja prywatnej sieci przychodni i szpitali EuroMediCare z nową ścieżką zakupową usług medycznych.

838
godzin pracy
5
miesięcy
4
projektantów

Co robimy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat.

O projekcie

Szpital EuroMediCare wraz z kilkoma przychodniami oddzieliły się od sieci prywatnych usług medycznych EMC Szpitale. W wyniku tego podziału powstała samodzielna marka. Jednym z głównych punktów styku z powstałą marką ma stać się nowa strona internetowa, funkcjonująca jako ważny element prezentujący nową tożsamość oraz nową identyfikację wizualną marki EuroMediCare.

Standard dostępności AA

Dla klienta z branży MedTech zaprojektowaliśmy nową stronę www, która skupiała się na przekazaniu pacjentom najważniejszych dla nich informacji. Zadbaliśmy by wyszukiwanie informacji było intuicyjne także na urządzeniach mobilnych.

Biblioteka elementów

W projekcie powstał rozbudowany design system, który nie tylko ułatwił wdrożenie strony, ale także pozwalał na późniejsze zarządzanie treścią przez właścicieli strony.

Zakres

Warsztaty
UX & UI
Design System
WCAG

Model projektowy
Czas: 5 miesiące

Wyzwanie projektowe

Stworzenie strony internetowej, która będzie przystępna i w zrozumiały sposób dostarczy pacjentom potrzebne informacje, minimalizując tym samym ilość zapytań kierowanych do personelu medycznego. Strona ma również wspierać eCommerce, dlatego zależało nam na tym, by jej użytkownicy samodzielnie mogli odnaleźć informacje o tym, czy można wykonać daną usługę, a docelowo mogli ją w przyszłości zamówić online.

Cele projektu

  • Stworzenie strony zgodnej wymogami WCAG AA
Dbamy o ludzi, dlatego zależy nam, aby strona internetowa była dostępna dla osób niepełnosprawnych i starszych, spełniając wytyczne o dostępie do treści publikowanych w internecie WCAG na poziomie AA.

  • Budowa wizerunku nowej marki
Zależy nam na tym, by EuroMediCare były postrzegane jako nowoczesna i profesjonalna jednostka medyczna, której z zaufaniem można powierzyć swoje zdrowie i życie.
  • Elastyczne zarządzanie treścią
Chcemy, aby klient mógł aktywnie promować usługi i produkty komercyjne, dlatego potrzebujemy elastycznych rozwiązań dotyczących możliwości doboru eksponowanych treści.
  • Stworzenie ścieżki zakupowej Chcemy wspierać ścieżkę zakupową pacjenta. Ścieżka ta jest różna, w zależności od rodzaju usługi. Sprzedażowy charakter strony jest dla nas kluczowy.
name
Marcin Wójtowicz
Managing Director, Think Eco (reprezentant EMC)

Firma Zima w okresie od stycznia 2022 r. do maja 2022 r. realizowała projekt platformy szpitala i przychodni dla marki EuroMediCare. Projekt był wyjątkowo rozbudowany, w jego zakres wchodziło kompleksowe podejście do UX oraz UI. Wszystkie zadania zostały wykonane z należytą starannością. Polecam firmę Zima, jako rzetelnego partnera dostarczającego usługi UX oraz UI.

Proces projektowy

Eksploracja
Na tym etapie odbyliśmy serię warsztatów z klientem

Warsztaty miały na celu poznanie szczegółowych wymagań klienta z branży medycznej i zdefiniowanie podstaw projektu. We wszystkich warsztatach brała udział liczna reprezentacja zespołu klienta. Następnie odbyliśmy wywiady z pracownikami EuroMediCare – to pozwoliło nam głębiej zrozumieć wcześniej wskazane problemy.

Warsztaty projektowe

Podczas warsztatów naszym celem było zrozumienie perspektywy pacjentów – ich problemów i oczekiwań oraz tego, jakie rozwiązania na stronie internetowej mogą wesprzeć ich w procesie korzystania z niej i w jaki sposób można lepiej sprzedawać im usługi.

1. Ścieżki użytkowników, ich wyzwania oraz ich potrzeby

Insighty, które zauważyliśmy po przeprowadzeniu ćwiczeń:


  • Potrzeba kompleksowego zaopiekowania
    Kiedy człowiek musi się zatroszczyć o swoje zdrowie, szuka kompleksowej opieki, która gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę.
  • Potrzeba informacji
    W sytuacjach stresowych, takich jak choroba lub konieczność poddania się zabiegowi, pacjenci czują się bardziej komfortowo, kiedy znają kolejność i przebieg wykonywanych przez medyków czynności, wiedzą, jak się do nich przygotować i na co zwrócić szczególną uwagę.

  • Potrzeba kompleksowego zaopiekowania

    Pacjenci dzwonią do Call Center z bardzo podstawowymi pytaniami, na które nie mogli znaleźć odpowiedzi na stronie internetowej. Przy projektowaniu nowej strony warto zwrócić uwagę na to, czy treści na niej zawarte są zrozumiałe dla pacjentów oraz zaprojektowane tak, by ułatwiać im samodzielne znalezienie pożądanych informacji.
2. Komunikacja marki: Tone of Voice oraz Look & Feel

Pogłębione wywiady (IDI)

Przeprowadziliśmy indywidualne wywiady pogłębione (IDI) z pracownikami Call Center, by zrozumieć powód tak licznego korzystania pacjentów z infolinią placówki medycznej.

  • Pacjenci chcieliby znaleźć podstawowe informacje dotyczące placówek i dostępnych usług w łatwy sposób.

  • Rozpisanie bardziej szczegółowych procesów i wymagań na stronie internetowej rozwiałoby wiele wątpliwości pacjentów.

  • Pacjenci poszukują metody, a nie placówki. Pacjenci zwykle przenoszą się do kolejnej placówki, podążając za wybranym  lekarzem.

Wnioski z fazy eksploracji

  • Portal EuroMediCare powinien w szybki sposób dostarczać pacjentom potrzebnych im informacji, tak by zmniejszyć obciążenie pracowników Call Center zapytaniami i zagwarantować większą liczbę rejestracji.
  • Informacje, jakich poszukują pacjenci muszą być łatwe do znalezienia, niezależnie od tego, na jakim urządzeniu wyświetlana jest strona.
  • Nowy look & feel marki powinien wskazywać na profesjonalizm i wzbudzać zaufanie. Musi czerpać z brandbooka grupy kapitałowej, równocześnie pozostawiając możliwość wprowadzenia wielu nowości.

Projektowanie UX & UI

Po wypracowaniu z klientem podstaw i założeń projektu oraz dogłębnym zrozumieniu, które elementy strony internetowej powodują, że korzystanie z usług placówek staje się dla pacjentów wyzwaniem, mogliśmy przejść do etapu projektowania rozwiązań.

Architektura informacji i nawigacja

Projektując architekturę informacji oraz nawigacji, musieliśmy zaadresować następujące punkty:

Podstrona Szpitala oraz podstrona Przychodni spełniają różne zadania
  • Szpital potrzebował swojej własnej, rozbudowanej podstrony, która miała prezentować nie tylko dostępne poradnie i diagnostykę, tak jak w przypadku przychodni, ale też rodzaje zabiegów i operacji, jakie mają miejsce w szpitalu.
  • Przychodnie miały posiadać stronę zbiorczą, z możliwością wejścia na podstrony konkretnych placówek, gdyż każda z nich ma inną ofertę, jeśli chodzi o lekarzy oraz usługi i możliwości ich wykonywania – na NFZ lub prywatnie.
Nawigacja dostosowana pod obsługę klawiaturową i przez czytniki ekranów.

Wygląd i sposób działania nawigacji musiały być dostosowane do przyjętych standardów dostępności WCAG.

Wireframing

Look & Feel

EuroMediCare musiało nawiązać do brandingu spółki matki. Jednocześnie chcieliśmy utrzymać ciepły i przyjazny look & feel, dający poczucie otwartości i bezpieczeństwa, który pasuje do branży Med&Tech.

  • Przy chłodnej kolorystyce, narzuconej nam z góry, efekt ciepła i bezpieczeństwa postanowiliśmy  uzyskać poprzez wykorzystanie zdjęć o przyjaznej i przyciągającej energii.
  • Fotografie miały stać się elementem wiodącym na stronie, ponieważ wzbudzają emocje i dobrze je przekazują.
  • Jesteśmy przekonani, że wygląd całości dobrze odzwierciedla założony charakter: placówka medyczna premium, w zasięgu ręki.

System wizualny: typografia, kolor, WCAG

Brandbook Penta Hospitals nie uwzględniał sfery digitalu, dlatego zaproponowaliśmy zarówno kolory, jak i typografię, która dobrze sprawdzą się na stronie internetowej.

Dodakowo zadbaliśmy o to, by zarówno kolory,  jak i użyte fonty spełniały wymogi WCAG.

Co robimy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

3 mln $ pozyskanego dofinansowania

Projekt PoC pozwolił naszemu klientowi na pozyskanie finansowania w wysokości 3 000 000 $ na zbudowanie MVP i dalszy rozwój.

MVP zostało wprowadzone na rynek australijski

Dzięki finansowaniu, zbudawane zostało MVP, które zostało wprowadzone na rynek australijski i obecnie piwotuje w celu uzyskania Product-Market Fit.

Nagroda na EXAW Experience Awards

Nasz projekt został nagrodzony w pierwszym w Polsce konkursie UXowym – EXAW Experience Awards, zdobywając drugą nagrodę.

WCAG 2.0 AA w interfejsie

Zaprojektowane przez nas rozwiązanie jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zgodnie ze standardem WCAG 2.0 AA.

  • Animacje występujące na stronie internetowej nie uruchamiają się samoczynnie – obrazki zmieniają się dopiero po naciśnięciu buttona.
  • Funkcja informatywna wzmocniona odpowiednią ikoną. Ikony mają różny kolor i kształt - zgodny z przekazem tekstowym.

Hierarchia i ekspozycja informacji

Zainspirowani rozmowami z użytkownikami, stworzyliśmy listę informacji, których brakuje na stronie lub które ciężko jest im znaleźć. Przedstawiliśmy je w sposób widoczny i zrozumiały.

  • Wyszukiwarka lekarzy wraz z informacją o lokalizacjach, w jakich przyjmują. Pomaga pacjentom wybrać odpowiedniego specjalistę z ich regionu.
  • Szczegółowe instrukcje. Dotyczą tego, jak umówić się do lekarza oraz tego, czy potrzebne jest skierowanie na wizytę.
  • Szczegółowe opisy badań i tego jak się do nich przygotować. Wszystkie najważniejsze dla pacjenta informacje są zgromadzone w jednym miejscu.
  • Listy leczonych chorób oraz wykonywanych badań, a także informacje o tym, w jakich placówkach można wykonać konkretne badanie.

Wersja mobile

Z danych zebranych przez klienta wynikało, że użytkownicy bardzo często korzystają ze strony na urządzeniach mobilnych, dlatego nowa strona internetowa dla marki EuroMediCare została zaprojektowana z myślą o pacjentach, którzy poszukują informacji na małym ekranie.

Podstrona Szpitala oraz podstrona Przychodni spełniają inne zadania.

Użytkownicy często będą trafiali na stronę konkretnego zabiegu lub usługi medycznej, w wyniku korzystania z wyszukiwarki internetowej.  Architektura strony pomaga im przejść ścieżkę i skontaktować się z koordynatorem.

Podstrona Szpitala oraz podstrona Przychodni spełniają inne zadania.

Użytkownicy często będą trafiali na stronę konkretnego zabiegu lub usługi medycznej, w wyniku korzystania z wyszukiwarki internetowej. 
Architektura strony pomaga im przejść ścieżkę i skontaktować się z koordynatorem.

Nadzór nad wdrożeniem

Wdrożenie projektu leżało po stronie naszego partnera, który współpracował bezpośrednio z softwarehousem. Nasz zespół uczestniczył w nadzorze tych prac.

Szczegółowo sprawdziliśmy efekty pracy deweloperskiej, zgodność wyglądu strony internetowej oraz działania mechanizmów na podstronach z designem.

Nasz zespół pracował w modelu projektowym

Radek RejselRadek Rejsel
Radek Rejsel
Co-Owner | Strategy Designer
Ilona SkarbowskaIlona Skarbowska
Ilona Skarbowska
Co-Owner | Strategy Designer
zima design projekt yestersen

Zaprojektujmy  to razem!

Podczas 15-minutowej rozmowy z ekspertem możesz porozmawiać między innymi o tym, jak poprawić zadowolenie Twoich klientów, zaprojektować i przetestować MVP, stworzyć atrakcyjny i konkurencyjny design produktu, przeprowadzić audyt UX, UI, czy też usprawnić ścieżkę zakupową.

Przeczytaj