Vinesia - Jak połączyć NFT z butelką wina? Luksusowy marketplace dla inwestorów.

Vinesia mówi: “chcemy połączyć rynek sprzedaży win, z rynkiem inwestorów w fizyczne NFT. Niech Ci, którzy inwestują w NFT, posmakują inwestycji w świat wina”. Zaprojektowaliśmy dla nich stronę WWW - marketplace, skoncentrowaną na wyjątkowym doświadczeniu użytkownika klasy premium. Marketplace wykorzystujący technologię Web3 i blockchain.

400
godzin pracy
2
miesiące
3
projektantów

Co robimy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat.

O projekcie

Vinesia to młody startup, który łączy tradycję wiedzy o winach ze spojrzeniem w nowe technologie blockchain.

Celem ich marketplace’u jest nie tylko sprzedaż win w postaci fizycznego NFT, ale także otwarcie rynku winiarskiego na osoby, które chcą zacząć inwestować, ale nie mają wystarczającej wiedzy w tym temacie.

Przyjazny UX

Maksymalne uprościliśmy procesu zakupu fizycznego tokenu NFT. Zapewniliśmy, że przejście przez ekosystem web3  jest intuicyjne nawet dla ludzi, którzy wcześniej nie mieli z nim styczności.

Przejrzyste informacje

Zadbaliśmy o dostarczenie informacji o luksusowej inwestycji, jaką jest inwestycja w wino i NFT, na każdym etapie zakupu. Dzięki temu zapewniliśmy klientowi poczucie bezpieczeństwa w trakcie procesu.

Zakres

UX sprzedażowej strony www
UX marketplace dla NFT
Ścieżka zakupowa produktu
Projekt UX portfolio win użytkownika

Model: Time & Material
Czas: 2 miesiące

Wyzwanie projektowe

W tym projekcie kluczowe było przekazanie użytkownikowi wiedzy niezbędnej do przejścia procesu zakupu. 
Sam UX przekraczał ramy tradycyjnego marketplace i wymagał połączenia stron informacyjnych i zakupowych.

name
Emmanuel Bueb
CEO Vinesia

Szukaliśmy partnera, który będzie silny merytorycznie, rozumie środowisko WEB3 i działa elastycznie. W ciągu niecałych 3 miesięcy wypracowaliśmy z Zimą projekt UX na mobile i desktop dla serwisu Vinesia.com, startupu,
który łączy inwestycję w wino z NFT.

Pracowaliśmy z Asią, Iloną i Martą, które pomogły nam uprościć skomplikowaną ścieżkę inwestora.

Kto jest klientem Vinesia?

Dobre wino to produkt luksusowy, a więc inwestycja tego typu wymaga namysłu. Tradycyjnie rynek winiarski opiera się na sprzedaży fizycznej. Twórcy portalu Vinesia dostrzegli jednak, że zmiany technologiczne dostarczają nowe typy klientów, którzy nieco mają odmienne potrzeby jeśli chodzi o doświadczenie użytkownika.

Znawcy win

Tacy klienci stawiają pierwsze kroki w inwestycjach w NFT. Najczęściej znają się na winach, ale mogą ostrożnie podchodzić do inwestycji w fizyczne tokeny NFT. 



Potrzebują: przejrzystości procesu inwestycji i zapewnienia, że za tokenem NFT kryje się rzeczywisty przedmiot.


Inwestorzy NFT

Tacy klienci dostrzegają rynek win jako ciekawą alternatywę. Chociaż rynek NFT zdążyli już poznać, to świat win wciąż pozostaje otwartą księgą.

Potrzebują: pogłębionej wiedzy o winie jako inwestycji: jego jakości, cenach, prognozach inwestycyjnych.

Fizyczny token NFT

Tzw. phygital NFT, czyli tokeny które zostały przypisane fizycznym aktywom, sprawiają, że obrót przedmiotami (szczególnie luksusowymi) nie wymaga od inwestora fizycznego ich przechowywania. 
To tak, jakbyś inwestował w złoto schowane w bankowym sejfie: za przechowanie i autentyczność złota odpowiada sam bank, ale jednocześnie Ty cieszysz się pełnym prawem jego posiadania. Jednocześnie wiążąc token NFT z fizycznymi, unikalnymi identyfikatorami 
(jak NFC czy kod QR) otrzymujemy wiarygodny dowód autentyczności przedmiotu. 
Obecnie fizyczne tokeny blockchain używane są do inwestycji w sztukę, nieruchomości, dobra luksusowe a nawet… drogie sneakersy (na przykład Nike do niektórych limitowanych serii zaczął dodawać tokeny NFT) i ekskluzywne wina.

Projekt architektury strony i nawigacji

Zrozumieliśmy, że klienci Vinesia mają różne potrzeby: czasem dopiero szukają informacji czasem od razu są gotowi zainwestować. Naturalne stało się rozdzielenie strony na część informacyjną, O Vinesia i samych NFT win, oraz docelowy marketplace, gdzie od razu można zacząć inwestować.

Sprzedaż NFT i jej wyzwania

Specyficzny podział produktów wymuszał unikalny model prezentacji

W naszym wypadku marka wina stanowiła zamknięty produkt ale za to każda butelka wina była sprzedawana jako osobny token. Widok karty produktu został więc podzielony na dwa etapy. W pierwszej kolejności pokazywaliśmy stronę z informacjami o winie, jego wartości i pochodzeniu. Z tej strony rozprowadzaliśmy na poszczególne tokeny (tzw. release), które miały już własne ID oraz powiązane z nim informacje na temat tokenu NFT.

Prezentacja phisical token jako produktu

Struktura karty produktu i przedstawienie informacji o nim wymagało pokazania w czytelny sposób dużej ilości informacji na różne tematy.

Produktem sprzedawanym na marketplace Vinesia jest tzw. fizyczny token NFT (czyli ID cyfrowe powiązane z ficzycznie istniejącą butelką wina). Dlatego, oprócz informacji o samym NFT, przy każdym produkcie musieliśmy uwzględnić opis wina, jego parametry i pochodzenie, wyniki inwestycyjne, a także warunki przechowywania i certyfikaty autentyczności. Budowa UX dla takich produktów musiała być przemyślana i przystępna także dla inwestora, który w tego typu luksusowej inwestycji stawia pierwsze kroki i potrzebuje kluczowych informacji.

NFT & wino jako produkt


Oferta marketplece Vinesia opiera się na wielu konfiguracjach win i dodatków, które wymagały sprytnego połączenia na karcie produktu

Intuicyjny proces zakupu

Obejmujący wiele różnych scenariuszy

Portal Vinesia.com jako maretplace daje swoim klietom wiele możliwości działania - jak zakup i sprzedaż za wyznaczoną cenę, albo poprzez tzw. bid, czyli licytację. Projekt UX obejmował nie tylko widok koszyka, płatności, ale także interface konta użytkownika, gdzie może on obserwować rynek inwestycji oraz zmiany wartości swojego portfolio.

Cyfrowe certyfikaty

Unikalną wartością oferowaną przez naszego klienta było zabezpieczenie autentyczności produktów Vinesia poprzez zaawansowane rozwiązania cyfrowe, takie jak technologia NFC czy Internet of Things (IoT) czy wreszcie Blockchain. Wartość luksusowego towaru, jakim jest wino, wiąże się ściśle ze jego autentycznością, w którą ani przez chwilę nie mogą zwątpić inwestorzy.

Najważniejsze stało się pokazanie klientom marketplace, w jaki sposób te technologie przekładają się na bezpieczeństwo ich inwestycji oraz jak mogą monitorować jakość produktu.

Przykłady UX modułów portalu Vinesia.com

Realizacja na stronie klienta

Co robimy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

3 mln $ pozyskanego dofinansowania

Projekt PoC pozwolił naszemu klientowi na pozyskanie finansowania w wysokości 3 000 000 $ na zbudowanie MVP i dalszy rozwój.

MVP zostało wprowadzone na rynek australijski

Dzięki finansowaniu, zbudawane zostało MVP, które zostało wprowadzone na rynek australijski i obecnie piwotuje w celu uzyskania Product-Market Fit.

Nagroda na EXAW Experience Awards

Nasz projekt został nagrodzony w pierwszym w Polsce konkursie UXowym – EXAW Experience Awards, zdobywając drugą nagrodę.

Nasz zespół pracował w modelu projektowym

Joanna AzjaJoanna Azja
Joanna Azja
UX Designer
Marta Jakubowska - SobczakMarta Jakubowska - Sobczak
Marta Jakubowska - Sobczak
UX Designer | Researcher | Team Leader
Ilona SkarbowskaIlona Skarbowska
Ilona Skarbowska
Co-Owner | Strategy Designer
zima design projekt yestersen

Zaprojektujmy  to razem!

Podczas 15-minutowej rozmowy z ekspertem możesz porozmawiać między innymi o tym, jak poprawić zadowolenie Twoich klientów, zaprojektować i przetestować MVP, stworzyć atrakcyjny i konkurencyjny design produktu, przeprowadzić audyt UX, UI, czy też usprawnić ścieżkę zakupową.

Przeczytaj