Czemu skupianie się na naprawianiu błędów może być Twoim wrogiem? Metoda Deminga

zima design projekt yestersen

Błędy są czymś nieuniknionym, chociaż za wszelką cenę staramy się ich unikać. Często też mówimy o „uczeniu się na błędach” i rzeczywiście – w większości przypadków jest to wspaniała rzecz. Co się dzieje jednak, gdy skupimy nasze siły wyłącznie na poprawianiu błędów?

Przyjrzyjmy się Modelowi T Forda z 1908, jednego z najbardziej rozpoznawalnych aut początku XX wieku. Nie był na swoje czasy ani najnowocześniejszy, ani najbardziej technicznie zaawansowany (mylnie uważany za pierwsze auto stworzone na taśmie montażowej). Co więc stało za jego sukcesem?

Fot. Domena publiczna

Kluczem sukcesu Forda, oprócz dobrze skrojonej oferty pod klienta, było ciągłe dążenie jego twórcy do doskonalenia. Model T. stawiał właśnie na jakość materiałów oraz holistyczne podejście do produktu (Model T) i procesu (taśma produkcyjna). W efekcie, czas produkcji zredukowano z 12 godzin do 90 minut, co znacząco zmniejszyło koszt auta, oraz po raz pierwszy oferowano katalog części zamiennych dla pojazdu.

Podejście Forda i oferta Modelu T rozwiązywało problemy klientów oraz dawało im coś, czego nie znali, a bardzo potrzebowali. Udoskonalenie produktu lub procesu nie może bazować tylko na naprawie zaistniałych błędów, musi patrzeć do przodu i myśleć o tym, co mogłoby być, a nie tylko o tym co jest. Nie tylko dziś, ale też jutro.

Pozycja Forda w dzisiejszych czasach ilustruje drugą stronę tego medalu: mimo wieloletniej historii, świetnej jakości i efektywnego procesu produkcji został wyprzedzony na rynku przez Teslę. Co takiego oferuje Tesla, czego Ford nie ma? Proste: Ford udoskonala zaistniałe procesy, ulepsza to co ma, ale nie wychodzi naprzeciw nowościom. Tesla natomiast, szczególnie w oczach konsumentów, utożsamia się nie tylko z ideą najwyżej jakości, ale również innowacji.

Słynny statystyk, William E. Deming, argumentował, że to jakość jest główną siłą napędową biznesu. Czymkolwiek ona jest i jakkolwiek się ją ukazuje klientowi, musi ona przedstawiać sobą ciągły stan doskonalenia.

Jak zatem zadbać o to w swoim biznesie? Sięgnij do Business Hero Cards i zobacz, jak zmienić swoją strategię metodą Deminga, która w szybki sposób przedstawi Ci podstawy schematu ciągłego ulepszania Deminga i pomoże Ci wprowadzić tę zasadę do Twojego biznesu.

Już dzisiaj możesz zrobić pierwszy krok w kierunku zmiany swojego biznesu. Porozmawiaj z naszymi ekspertami, którzy z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania. Bez żadnych zobowiązań!

Przeczytaj o UX

Zobacz inne artykuły, które też mogą Cie zainteresować