24. Mówimy językiem biznesu, a nie slangiem branżowym! Jak wygląda proces współpracy z Zimą?
Chciałbyś z nami współpracować?
W tym odcinku krótko opowiadamy o tym, jak wygląda nasz proces zawiązywania współpracy z klientem.
Załóżmy, że jesteś na naszej stronie, wysyłasz zapytanie poprzez stronę „zapytaj eksperta” lub „kontakt”.
Krótka rozmowa telefoniczna
My łapiemy za telefon i oddzwaniamy do Ciebie. To będzie krótka rozmowa, zadamy sobie nawzajem kilka pytań.
To przykłady pytań w rozmowie od naszych klientów:
- Czy jesteście w stanie zbudować aplikację od zera?
- Mam pomysł na biznes, jak go zweryfikować?
- Mam pomysł, ale pierwsze chce zbadać potrzeby użytkowników? Ile to kosztuje?
- Chcę usprawnić ścieżki zakupowe, jak to zrobić?
Pierwsza rozmowa to dla nas czas, żeby zweryfikować, czy to jest dobry moment, żeby zaczynać współpracę.
Co po rozmowie?
Umawiamy się na wideo rozmowę, która jest pogłębionym zapoznaniem się z Twoim projektem.
Ustalamy zakres i najważniejsze dane projektu, które określą nam przyszłą współpracę. Określamy wstępnie wspólnie budżet, jaki chcesz przeznaczyć na projekt.
Warsztat Zero
Po wideo rozmowie umawiamy się na Warsztat Zero!
Tu podwójnie zweryfikujemy, czy dobrze dobraliśmy usługi do tego, jakie masz oczekiwania z naszej współpracy.
Przykład?
Mówisz na wstępie, że potrzebujesz zmienić stronę internetową, ale w trakcie rozmów dochodzimy do tego, że tak naprawdę potrzebujesz pogłębionych badań z użytkownikami.
Dalej zdecydujemy też, w jakim modelu będziemy współpracować (tutaj opisujemy jakie mamy modele współpracy) i jaki zespół powinien pracować nad Twoim projektem.
Nasz zespół
Dbamy o to, żeby w każdym projekcie pracował z Tobą Senior, projektant, który na rynku jest już 6 lat. Na etapie Warsztatu Zero możesz poznać zespół, zapoznać się z tym, nad czym będziemy pracować i zadać wszystkie pytania, które pozwolą nam się lepiej przygotować do podjęcia współpracy.
Rozmowy możesz też posłuchać na Youtube:
Pytamy też o budżet, bo to też jest bardzo ważne pytanie w całym tym procesie, które pozwala nam dalej manewrować zakresem projektu. Krótko mówiąc, jeśli wiemy, jakie są twoje ograniczenia, wiemy czym się kierować podczas dobierania zasobów oraz procesu, żeby dojść do celu, który chcesz osiągnąć, mając takie, a nie inne zasoby.
Transkrypcja
Ilona & Radek: Cześć!
Ilona: Drogi słuchaczu dzisiaj odcinek dla Ciebie. Dzisiejszy odcinek dedykujemy osobom, które chciałyby rozpocząć współpracę, zrobić jakiś projekt i zastanawiają się, jak to właściwie u nas wygląda w momencie, kiedy do nas napiszą…
Radek: I złożą swoje zapytanie.
Ilona: Tak, po prostu klikasz, zapytaj eksperta i piszesz do nas wiadomość. Co się właściwie dzieje? Jak wygląda współpraca klient versus zima?
Jaka jest Twoja sytuacja?
Radek: Na początku należy dodać, że rozpoznajemy dwie sytuacje, w których możesz się właśnie znajdować.
Możesz być osobą, która startuje od zera. Masz projekt, bądź produkt, który trzeba zbudować, zaprojektować. Jesteś taką czystą kartą.
Albo jesteś w sytuacji, w której ten produkt już istnieje. Może być to startup albo scaleup, który naprawdę rozkwita. Albo dojrzały produkt cyfrowy, który już nawet od kilkunastu lat jest na rynku i trzeba dokonać pewnych usprawnień.
Jeśli się znajdujesz w którejś z tych sytuacji, to jak najbardziej możesz do nas napisać. Możesz się z nami skontaktować.
Jeśli jesteś w takiej sytuacji i wiesz, że to właśnie agencja UX-owa jest tą agencją, z którą warto zacząć współpracę. Chcesz nas o coś zapytać i przekonać się, że jesteśmy dobrym partnerem… Wchodzisz na stronę, klikasz, zapytaj eksperta i czekasz na nasz telefon.
Pierwsza rozmowa: O co spytać?
Ilona: Tak. Zwykle wtedy chwytamy za słuchawkę i którejś z nas dzwoni do Ciebie, żeby posłuchać o kontekście twojego produktu, twojego problemu i twojego celu.
Radek: I powiedz mi, Ilona, jakie pytania można wtedy nam zadać, na przykład… bo wyobrażam sobie, że nie zawsze jest łatwo odezwać się z tej drugiej strony. O co ja mogę zapytać? Na jakie pytanie możemy odpowiedzieć podczas takiej pierwszej rozmowy?
Ilona: Biorąc pod uwagę pierwszy scenariusz, czyli jeżeli chcesz zbudować nowy produkt cyfrowy, to zwykle taki pytanie, które dostajemy, które możesz nam zadać to:
- Czy jesteście w stanie zbudować aplikację?
- Mam pomysł na biznes, czy jesteście w stanie pomóc mi zweryfikować ten pomysł na biznes? Jak to w ogóle można zweryfikować UX-owo?
- Mam pomysł, ale chciałbym/chciałabym dotrzeć do użytkowników.
- Chcę zrobić badania, czy jesteście w stanie mi z tym pomóc?
- Ile to by kosztowało?
Natomiast dla tych dojrzałych produktów cyfrowych, które już istnieją na rynku jakiś czas:
- Czy widzisz jakieś problemy w naszym produkcie?
- Czy widzisz jakieś rzeczy, które można by usprawnić?
- Dzielisz się swoimi wątpliwościami, mówisz o celach biznesowych, o ścieżkach, które może nie działają z twojej perspektywy, które chciałbyś/chciałabyś poprawić
- Czy w moim wypadku w ogóle taki redesign jest potrzebny?
Radek: Możesz się zapytać też o kwoty danych działań. Są pewne stawki albo procesy, które widełkowo możemy Ci przybliżyć. Dzięki temu szybko ocenisz, czy jest to dobry moment na to, żeby podjąć z nami współpracę. Czy rzeczywiście może lepiej jeszcze chwilę poczekać…
Na pewno na takie rzeczy będziemy mogli albo postaramy się odpowiedzieć.
Pierwsza rozmowa: O co może Cię spytać Zima?
Radek: Na pewno też my zadamy jakieś pytania. To będą różne pytania, które pomogą nam przybliżyć albo pogłębić to, z czym Ty do nas przyszedłeś/przyszłaś. Albo będą to pytania, których jeszcze sobie sama/sam nie zadałeś. A są kluczowe z punktu widzenia Twojej sytuacji.
Ilona: Myślę, że takim podstawowym pytaniem, które zawsze ci zadamy, jest pytanie o cel projektu. Co chcesz właściwie osiągnąć tym projektem?
To jest coś, co się nie zmienia. Do tego wydaje mi się, nie trzeba się przygotowywać. To jest najważniejsza rzecz.
Potem na pewno zapytamy cię, na jakim jesteś etapie. Co już zostało wykonane? Czy masz jakieś materiały, które byłyby pomocne w tym, żeby się wgryźć w dany temat?
Radek: Czy z kimś współpracujesz?
Ilona: Tak. Do kogo kierowana jest ta usługa? Co wiesz o swoich użytkownikach? Co wiesz o ich bolączkach? Jakie są alternatywy? Czy masz jakąś konkurencję? Czy użytkownicy realizują ten problem w alternatywny sposób?
Radek: I czy już współpracowałaś/współpracowałeś z jakąś agencją UX? Czy masz jakieś oczekiwania?
Ilona: Tak, dokładnie. Czy są jakieś oczekiwania wobec współpracy? To fajnie nam się łączy z tym celem…
To są takie podstawowe pytania, które zawsze zadajemy. One oczywiście mogą być pogłębione o pytania kontekstowe, które będą wynikały z naszej rozmowy. Ale tym szkieletem naszej pierwszej rozmowy telefonicznej są właśnie te pytania.
Ta rozmowa sprawia, że obie strony wstępnie orientują się, czy w ogóle jest pole do współpracy i czy my jesteśmy w stanie pomóc. Czasami zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć konkretnego rozwiązania.
Na przykład jeżeli ktoś przychodzi po usługi deweloperskie… My nie jesteśmy programistami, tylko projektantami i my takiego wdrożenia nie zrobimy. My zrobimy projekt.
Więc podczas takiej rozmowy dzięki temu, że zapytamy o cel, o to co ma być dowiezione, jesteśmy w stanie określić, czy jest ta wspólna płaszczyzna do rozmowy.
Druga rozmowa: Wideokonferencja
Ilona: To powoduje, że umawiamy się na wideokonferencję, która trwa trochę dłużej niż ta pięcio-, dziesięciominutowa rozmowa przez telefon. Podczas tej dłuższej rozmowy wchodzimy już w szczegóły i dopytujemy o rzeczy, które są dookoła projektu.
Radek: Tak, w międzyczasie my się lepiej przygotowujemy, bo możemy wejść na stronę. Możemy zapoznać się z materiałami, które od ciebie otrzymamy.
Więc tych pytań na drugim spotkaniu będzie więcej. Poza tym, że będziemy pytać o rzeczy związane z twoim projektem, na pewno zapytamy o takie rzeczy jak:
- deadline projektu
- kto będzie brał udział w projekcie
- kto jest sponsorem, czy też osobą decyzyjną po Twojej stronie
- czy mamy jakieś ograniczenia technologiczne
Pytamy też o budżet, bo to też jest bardzo ważne pytanie w całym tym procesie, które pozwala nam dalej manewrować zakresem projektu. Krótko mówiąc, jeśli wiemy, jakie są twoje ograniczenia, wiemy czym się kierować podczas dobierania zasobów oraz procesu, żeby dojść do celu, który chcesz osiągnąć, mając takie, a nie inne zasoby.
Ilona: Tak. I zależnie od tego, na jakim jesteś etapie, takie spotkanie kończy się tym, że dostajemy od ciebie dodatkowe materiały. Może jakiś pitch deck, momencie, kiedy jest to nowy produkt albo dostęp do platformy, albo jakąś prezentację z analizą. Może jakiś audyt już był zrobiony…
Więc my mamy czas, żeby złączyć w jeden obrazek te nasze pierwsze pytania, to spotkanie pogłębiające, przeanalizować materiały, które od ciebie dostaliśmy i zastanowić się, kto z naszych projektantów ma najlepsze kompetencje do tego, żeby taki projekt przeprowadzić.
Jak dobieramy zespół?
Jak taki proces powinien wyglądać? Co w ogóle zaproponować? Jaka jest droga dojścia do osiągnięcia celu, o którym powiedzieliśmy sobie wcześniej?
Radek: Podczas tej rozmowy staramy się też rozmawiać wstępnie o tym, w jakim modelu moglibyśmy pracować. Przedstawiamy ogólne zarysy.
To służy nam temu, żebyśmy się już wstępnie zorientowali, co może być dla ciebie, a co na pewno nie jest dla ciebie. Bo my w Zimie pracujemy na kilku modelach współpracy i one są po to stworzone i są różne, żeby rzeczywiście w tych różnych sytuacjach dobrze działały i były dobrze dopasowane.
Na pewno o tym też chwilę porozmawiamy. Żebyśmy zobaczyli twoją reakcję i żebyś mógł/mogła wstępnie się wypowiedzieć na ten temat.
Warsztat Zero
Radek: I co się dzieje dalej? Mieliśmy to spotkanie… Rozumiem, że teraz powinniśmy się umówić na warsztat zero, jeśli jest taka potrzeba.
Ilona: Tak, w tym wypadku, kiedy zakres projektu nie jest do końca określony, albo masz dużo pomysłów, dużo możliwości, nie do końca jeszcze jest sprecyzowana droga dojścia do celu… a wiemy, jaki jest cel… to wtedy staramy się wspólnie to wypracować i proponujemy warsztat zero, który pozwala nam opracować tę strategię.
Radek: Tak. Zdarzają się sytuacje, w których możesz wiedzieć, czego chcesz, a w trakcie takiej rozmowy może się okazać, że to nie jest najlepszy sposób na to, żeby zrealizować twoje cele.
Przykładowo, zupełnie hipotetycznie: chcesz zrealizować badania jakościowe, zbadać 6 osób. Podczas naszej rozmowy może się okazać, że ten proces jest zbędny, bo na przykład jesteśmy w stanie znaleźć wystarczającą ilość informacji w desk researchu.
A ważniejsze będzie dla ciebie na przykład potwierdzenie tego w skali, czyli stworzenie jakiejś ankiety i badania ilościowego. Więc pierwotny pomysł, żeby zrobić badania jakościowe z wywiadami, tak naprawdę może nie być dobrym pomysłem.
I teraz, żeby to odkryć… a już pewne przypuszczenia podczas tej rozmowy wyjdą…to warsztat zero między innymi jest takim momentem, żeby odkryć na nowo, co trzeba zrobić, żeby szybciej dojść do tego celu, który chcesz zrealizować.
Często się zdarza tak, że w tych dużych produktach, gdzie współpraca zapowiada się na znacznie większą skalę, bardzo ważny jest ten moment, kiedy wchodzimy w warsztat zero. Dzięki temu wiemy, gdzie są te prawdziwe dołki, które trzeba zacząć zakopywać, a gdzie trzeba usypać tak zwane górki na ścieżce klienta.
Wycena i modele współpracy
Ilona: Tak i tutaj mamy tę jedną odnogę, gdzie mamy warsztat zero.
W przypadku projektów, w których mamy zakres… na przykład zbudowanie marketplace’u i z naszego doświadczenia wiemy, ile taki projekt może zająć… to wtedy analizujemy twoje materiały i wspólnie z zespołem staramy się na podstawie zakresu przedstawić estymację czasową i kosztową.
Ile taki projekt mógłby kosztować, z podziałem oczywiście na konkretne etapy. Czyli pierwszy etap zapoznawania się z biznesem, żeby zrozumieć, jak ten biznes działa, zrozumieć środowisko… to jest jedna cena.
Następnie projektowanie, testy czy badania są rozbite i widzisz konkretnie, jaki mamy pomysł na rozwiązanie twojego problemu.
W przypadku innych projektów, gdzie wiążemy się ze sobą na dłuższy czas… A mamy takie projekty, gdzie jest na przykład cała aplikacja do rozwijania i nie da się tego w żaden sposób określić. Dlatego, że chociażby roadmapa (plan działania) po Twojej stronie jest ustawiana z miesiąca na miesiąc, z kwartału na kwartał… i jest potrzebna jakaś pula godzin projektanta doświadczeń czy interfejsu…
Wtedy pracujemy właśnie w modelu time and material. I tutaj bardziej skupiamy się na tym, żeby dobrać osobę, która będzie najbardziej kompetentna, żeby była w stanie zaadresować wszystkie te wymagania czy cele, które masz. Albo dwie osoby…
Radek: Albo trzy…
Ilona: To w zależności od potrzeby.
Radek: Tak, taki model u nas nazywa się design team w subskrypcji.
Design Team – jak to wygląda?
Czyli po prostu dostajesz od nas zespół dedykowany na określoną ilość godzin. I znowuż widełkowo, bo to może być ekwiwalent całego etatu jednej osoby, w ramach którego dostajesz kilka kompetencji.
Dzięki temu, że mieliśmy przed chwilą warsztat zero, mniej więcej określimy sobie, jaki ten zakres i kompetencje będą potrzebne. Więc możemy ruszyć dalej i otworzyć współpracę.
Możemy się zdecydować, że spróbujemy time and material, czyli tak zwane rozliczanie za godzinę. I też w zależności od tego czy udało nam się podczas warsztatu zero określić jakąś konkretną liczbę godzin, czyli na przykład 40 – 80 w miesiącu, to jesteśmy w stanie też zaoferować niższą stawkę godzinową.
Prowadzisz biznes w IT i dostrzegasz spowolnienie na rynku? Chcesz odchudzić roadmapy czy też zrobić piwot? A może do Twojej organizacji wkradł się chaos?
Realia biznesowe wymagają gotowości do szybkiej zmiany, a te ciężko przewidzieć. Pobierz narzędzie Business Hero Cards — Jak rozwijać biznes w kryzysie, które pomoże ci szybko sprawdzić stan zdrowia Twojego biznesu, wskazać kierunki rozwoju i zainspirować do działania.
W PDF znajdziesz:
- pytania kontrolne, które warto sobie zadać w trudnym czasie
- historie kryzysowe znanych marek
- rozwiązania typu softy i kanwy do zaaplikowania w kryzysie
- wskazówki od naszych ekspertów takich jak doktor Aga Szóstek, Szymon Negacz z SellWise, czy Damian Strzelczyk z Tutlo
Czyli od przedsiębiorców dla przedsiębiorców.
Aby pobrać PDF z kartami bohaterów, wejdź na designzima.com i kliknij link w menu na samej górze strony.
Kto będzie pracował w projekcie?
Ilona: To, co jest dla mnie ważne w tym procesie i co myślę, że dla ciebie słuchaczu też, to informacja kto będzie pracował w tym projekcie.
I do tego przykładamy dużą uwagę, żeby dobrać zespół, który będzie posiadał te kompetencje, ale też osobowościowo będzie pasował do twojego projektu. Kolejna wartość, którą dostarczamy, to jest praca z projektantami, którzy są doświadczeni — w każdym projekcie jest osoba, która ma co najmniej 6 lat doświadczenia.
Radek: I projektuje, czyli jest odpowiedzialna za projekt i ona to rzeczywiście swoimi rękami wykonuje. Nie jest tylko i wyłącznie liderem, który pokazuje juniorom czy też młodszym stażem osobom, co mają robić. Bo to jest ważne.
Ilona: Tak, pracując na rynku już od kilku lat, przekonaliśmy się, że taki model się po prostu nie sprawdza. Chcemy, żebyś ty miał/miała poczucie, że nad twoim projektem pracują osoby, które po prostu wiedzą, co robią.
Radek: Tak, a dzięki takiemu spotkaniu jak warsztat zero, będziesz w stanie ich poznać i zobaczyć, jak pracują. Jeśli cokolwiek nie będzie Ci pasować, możesz to zgłosić i możemy to przemodelować w jakiś sposób.
Ilona: Kolejnym etapem jest właśnie poznanie zespołu. Może się to wydarzyć podczas warsztatu zero. Może się to wydarzyć podczas spotkania, które organizujemy w momencie, kiedy rozmawiamy o wycenie i przedstawiamy zespół. Albo kiedy rozmawiamy o design team w subskrypcji, gdzie też pierwszym krokiem jest wybranie zespołu i wspólne spotkania.
OK, no i co…potem zaczynamy projekt?
Na zakończenie
Radek: Tak, zaczyna się projekt i współpracujemy dalej!
To na tyle, jeśli chodzi o to, jakie są pierwsze kroki we współpracy z Zimą. Czego możesz się spodziewać? Jak się przygotować do takiego procesu? Czego możesz od nas oczekiwać?
Śmiało i werbalnie. Bo taki właśnie jest nasz standard. Tak chcemy wprowadzać naszych klientów we współpracę i cudowne projekty. Mam nadzieję, że Ciebie niedługo też!
Ilona: Super, to bardzo dziękuję za wysłuchanie tego odcinka. Jeżeli zastanawiasz się nad współpracą z nami, to najlepszym sposobem, żeby zacząć jest wejść na naszą stronę. W prawym górnym rogu kliknąć zapytaj eksperta i wysłać do nas takie pytanie.
Radek: Dziękujemy bardzo.
Ilona: Dzięki, cześć!
Podobał Ci się ten odcinek?
Chcesz dowiedzieć się więcej
na ten temat?
Podczas 15 minutowej rozmowy z ekspertem możesz porozmawiać między innymi o tym, jak poprawić zadowolenie Twoich klientów, zaprojektować i przetestować MVP, stworzyć atrakcyjny i konkurencyjny design produktu, przeprowadzić audyt UX, UI, czy też udrożnić ścieżkę zakupową.
Zapytaj eksperta