Alioom - AI jako native speaker

Koncepcja aplikacji sterowanej głosem, która pomaga tworzyć nawyki językowe i pokonywać opór przed rozmową

72
godzin pracy
2
miesiące
2
projektantów

Co robimy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat.

O projekcie

Nowa Teraz Matura to ekosystem materiałów edukacyjnych, w których skład wchodzą fizyczne Vademecum i Zbiór zadań maturalnych, oraz cyfrowe narzędzia edukacyjne. Aby użytkownik zrozumiał wartość oraz jak działa działa ekosystem, opracowaliśmy lejek sprzedażowo-marketingowy. Pozwoliło nam to precyzyjnie określić, co, kiedy i w jaki sposób komunikować użytkownikowi na poszczególnych etapach jego naukowej ścieżki.

Co zostało wypracowne:

Koncepcja interface głosowego łączącego czat  z transkrypcją rozmowy

Case study pod względem marketingowym

Model projektowy

Dlaczego stworzyliśmy koncepcję Alioom?

Najnowsze trendy technologiczne pokazują, że klienci oczekują od świata cyfrowego znacznie więcej niż tylko rozrywki wizualnej i głosowej. Chcemy bardziej realistycznych interakcji z każdym cyfrowym obiektem i osobowością, w tym także z aplikacjami edukacyjnymi.

Kontekst projektu

Tradycyjne aplikacje do nauki języków mają pewne ograniczenia, które wpływają na nasze doświadczenia i utrudniają pełne zaangażowanie w cały proces. Wąska dziedzina tematyczna ogranicza nasze słownictwo, a powtarzające się ćwiczenia utrudniają angażowanie się w naukę. Najważniejsze jednak, że aplikacje oparte na słowniku poświęcają niewiele uwagi wymowie i są zupełnie pozbawione informacji zwrotnych. Rozwiązaniem może być rozmowa z native speakerem, która będzie angażującym doświadczeniem i pomoże nam dokonać przełomu w mówieniu w obcym języku. Ale... tylko niektórzy użytkownicy decydują się na ten krok.


Dlaczego?

name
Michał Witkowski
Założyciel [ation] center

Zima z powodzeniem zaprojektowała nowy projekt naszej strony, który zarówno poprawia, jak i upraszcza UX naszej platformy.

Zespół Zimy jest wydajny i skoncentrowany na realizacji swoich zadań.

Dla kogo?

Rozpoznanie użytkowników aplikacji do nauki języka, ich nawyków i oczekiwań. Kim jest nasza persona? Kto najcześciej uczy się języka na telefonie?

Co?

Analiza rozwiązań na rynku aby nakreślić zarys koncepcji. Spojrzenie na dostępne technologie i znalezienie nowego rozwiązania, które odpowiada na potrzeby użytkownika.

W jaki sposób?

Zebranie koncepcji i funkcjonalności w łatwy w obsłudze interface głosowy. Zaprojektowanie interakcji oraz doświadczenia użytkownika z aplikacją.

Persona

Rita

Wiek - 24

Zajęcie - Studentka

Poziom języka angielskiego - Średnio zaawansowany

Informacje

Rita jest studentką, która chce poprawić swoje umiejętności językowe, zwłaszcza w języku angielskim. Nie korzysta z aplikacji z żywymi native speakerami, ponieważ uważa, że jest to zbyt kosztowne i koliduje z jej harmonogramem szkolnym. Rita ma poziom średnio-zaawansowany języka angielskiego i chce kontynuować rozwijanie swoich umiejętności. Jednocześnie czuje się niepewnie mówiąc po angielsku z innymi ludźmi.

Cytat

"Nie stać mnie na regularne lekcje z native speakerami, a jednocześnie nie czuję się wystarczająco pewna, żeby swobodnie rozmawiać po angielsku."

Wyzwanie projektowe

Jak moglibyśmy dostarczyć angażujące doświadczenie rozmowy z native speakerem, a jednocześnie zachować łatwość nauki przez aplikację mobilną?

Podstawowe funkcjonalności

1.
Wybór tematów

Umożliwia użytkownikom wybieranie tematów na podstawie ich potrzeb i zainteresowań

2.
Naturalna rozmowa

Przyjazna konwersacja pozwala poprawić wymowę i wzmocnić nawyki językowe

3.
Transkrypcja

Zapewnia transkrypcję rozmów na żywo z czytelną wizualizacją błędów wymowy czy interpretacji

4.
Słownictwo

Uczy nowych słów i fraz, które nadają rozmowie płynność i angażują do nauki

5.
Ocena postępów

W jasny sposób pokazuje postęp i obszary, w których warto rozwijać się dalej

6.
Voice

UIBezdotykowy interfejs aktywowany głosem pozwala korzystać z Alioom w dowolnym miejscu i czasie, bez wyciągania telefonu z kieszeni.

Innowacja w codziennej nauce języka jest konieczna

W projekcie Alioom podjęliśmy futurystyczną koncepcję płynnej rozmowy z AI, którą uważamy za możliwą do zrealizowania w każdej chwili. Już teraz korzystamy z asystentów głosowych, które uczą się lepszego komunikowania się z użytkownikami.

Młode pokolenia wprost mówią, że tradycyjna metoda nauczania języka przez czytanie i powtarzanie do nich nie trafia. Potrzebują bardziej angażujących doświadczeń i praktycznego spojrzenia na naukę. Dlatego projektując interface w Ailoom zdecydowaliśmy się wyeliminować zbędne elementy i skupić się na samej rozmowie.

  • Wyzwaniem była całkowicie bezdotykowa obsługa. Chcieliśmy podejść do interfejsu jako naturalnego pola interakcji, a nie obszaru klikalnego. W rozmowie używamy swojego głosu, dlatego logiczne jest, że to nim chcemy sterować w aplikacji takiej jak Alioom.

  • Dialog z aplikacją stał się głównym celem. Ale ponieważ wiemy, że przy nauce języka ważne jest także rozpoznawanie błędów i weryfikacja w formie pisemnej, nie mogliśmy całkowicie zrezygnować z okna rozmowy przypominającego czat.
  • Wiemy, że użytkownicy chcą mieć pewność, że aplikacja wykonuje ich polecenia i do tego potrzebują często wizualnego potwierdzenia. Odzwierciedlenie wizualne interakcji z aplikacją wymagało dokładnej analizy i zręczności projektowej. Ale efekt wart był wysiłku!

Branding

Szkolenie AI jako nauczyciela języka na pewno wymaga dalszego rozwoju tej technologii. Czekamy z niecierpliwością na przyszłość, mając nadzieję, że pewnego dnia Alioom pojawi się na rynku jako innowacyjne narzędzie do nauki języków. 
Z pewnością byśmy z niego skorzystali ;)

Co robimy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

3 mln $ pozyskanego dofinansowania

Projekt PoC pozwolił naszemu klientowi na pozyskanie finansowania w wysokości 3 000 000 $ na zbudowanie MVP i dalszy rozwój.

MVP zostało wprowadzone na rynek australijski

Dzięki finansowaniu, zbudawane zostało MVP, które zostało wprowadzone na rynek australijski i obecnie piwotuje w celu uzyskania Product-Market Fit.

Nagroda na EXAW Experience Awards

Nasz projekt został nagrodzony w pierwszym w Polsce konkursie UXowym – EXAW Experience Awards, zdobywając drugą nagrodę.

Nasz zespół pracował w modelu projektowym

Kuba HornaKuba Horna
Kuba Horna
Senior UI | Visual Designer
zima design projekt yestersen

Zaprojektujmy  to razem!

Podczas 15-minutowej rozmowy z ekspertem możesz porozmawiać między innymi o tym, jak poprawić zadowolenie Twoich klientów, zaprojektować i przetestować MVP, stworzyć atrakcyjny i konkurencyjny design produktu, przeprowadzić audyt UX, UI, czy też usprawnić ścieżkę zakupową.

Przeczytaj