Alioom - AI jako native speaker
Koncepcja aplikacji sterowanej głosem, która pomaga tworzyć nawyki językowe i pokonywać opór przed rozmową
Dlaczego stworzyliśmy koncepcję Alioom?
Najnowsze trendy technologiczne pokazują, że klienci oczekują od świata cyfrowego znacznie więcej niż tylko rozrywki wizualnej i głosowej. Chcemy bardziej realistycznych interakcji z każdym cyfrowym obiektem i osobowością, w tym także z aplikacjami edukacyjnymi.
Kontekst projektu
Tradycyjne aplikacje do nauki języków mają pewne ograniczenia, które wpływają na nasze doświadczenia i utrudniają pełne zaangażowanie w cały proces. Wąska dziedzina tematyczna ogranicza nasze słownictwo, a powtarzające się ćwiczenia utrudniają angażowanie się w naukę. Najważniejsze jednak, że aplikacje oparte na słowniku poświęcają niewiele uwagi wymowie i są zupełnie pozbawione informacji zwrotnych. Rozwiązaniem może być rozmowa z native speakerem, która będzie angażującym doświadczeniem i pomoże nam dokonać przełomu w mówieniu w obcym języku. Ale... tylko niektórzy użytkownicy decydują się na ten krok.
Dlaczego?
Zima z powodzeniem zaprojektowała nowy projekt naszej strony, który zarówno poprawia, jak i upraszcza UX naszej platformy.
Zespół Zimy jest wydajny i skoncentrowany na realizacji swoich zadań.
Dla kogo?
Rozpoznanie użytkowników aplikacji do nauki języka, ich nawyków i oczekiwań. Kim jest nasza persona? Kto najcześciej uczy się języka na telefonie?
Co?
Analiza rozwiązań na rynku aby nakreślić zarys koncepcji. Spojrzenie na dostępne technologie i znalezienie nowego rozwiązania, które odpowiada na potrzeby użytkownika.
W jaki sposób?
Zebranie koncepcji i funkcjonalności w łatwy w obsłudze interface głosowy. Zaprojektowanie interakcji oraz doświadczenia użytkownika z aplikacją.
Persona
Rita
Wiek - 24
Zajęcie - Studentka
Poziom języka angielskiego - Średnio zaawansowany
Informacje
Rita jest studentką, która chce poprawić swoje umiejętności językowe, zwłaszcza w języku angielskim. Nie korzysta z aplikacji z żywymi native speakerami, ponieważ uważa, że jest to zbyt kosztowne i koliduje z jej harmonogramem szkolnym. Rita ma poziom średnio-zaawansowany języka angielskiego i chce kontynuować rozwijanie swoich umiejętności. Jednocześnie czuje się niepewnie mówiąc po angielsku z innymi ludźmi.
Cytat
"Nie stać mnie na regularne lekcje z native speakerami, a jednocześnie nie czuję się wystarczająco pewna, żeby swobodnie rozmawiać po angielsku."
Wyzwanie projektowe
Jak moglibyśmy dostarczyć angażujące doświadczenie rozmowy z native speakerem, a jednocześnie zachować łatwość nauki przez aplikację mobilną?
Podstawowe funkcjonalności
1.
Wybór tematów
Umożliwia użytkownikom wybieranie tematów na podstawie ich potrzeb i zainteresowań
2.
Naturalna rozmowa
Przyjazna konwersacja pozwala poprawić wymowę i wzmocnić nawyki językowe
3.
Transkrypcja
Zapewnia transkrypcję rozmów na żywo z czytelną wizualizacją błędów wymowy czy interpretacji
4.
Słownictwo
Uczy nowych słów i fraz, które nadają rozmowie płynność i angażują do nauki
5.
Ocena postępów
W jasny sposób pokazuje postęp i obszary, w których warto rozwijać się dalej
6.
Voice
UIBezdotykowy interfejs aktywowany głosem pozwala korzystać z Alioom w dowolnym miejscu i czasie, bez wyciągania telefonu z kieszeni.
Innowacja w codziennej nauce języka jest konieczna
W projekcie Alioom podjęliśmy futurystyczną koncepcję płynnej rozmowy z AI, którą uważamy za możliwą do zrealizowania w każdej chwili. Już teraz korzystamy z asystentów głosowych, które uczą się lepszego komunikowania się z użytkownikami.
Młode pokolenia wprost mówią, że tradycyjna metoda nauczania języka przez czytanie i powtarzanie do nich nie trafia. Potrzebują bardziej angażujących doświadczeń i praktycznego spojrzenia na naukę. Dlatego projektując interface w Ailoom zdecydowaliśmy się wyeliminować zbędne elementy i skupić się na samej rozmowie.
- Wyzwaniem była całkowicie
bezdotykowa obsługa.
Chcieliśmy podejść do interfejsu jako naturalnego pola interakcji, a nie obszaru klikalnego. W rozmowie używamy swojego głosu, dlatego logiczne jest, że to nim chcemy sterować w aplikacji takiej jak Alioom. Dialog z aplikacją
stał się głównym celem. Ale ponieważ wiemy, że przy nauce języka ważne jest także rozpoznawanie błędów i weryfikacja w formie pisemnej, nie mogliśmy całkowicie zrezygnować z okna rozmowy przypominającego czat.- Wiemy, że użytkownicy chcą mieć pewność, że aplikacja wykonuje ich polecenia i do tego potrzebują często wizualnego potwierdzenia.
Odzwierciedlenie wizualne interakcji z aplikacją
wymagało dokładnej analizy i zręczności projektowej. Ale efekt wart był wysiłku!
Branding
Szkolenie AI jako nauczyciela języka na pewno wymaga dalszego rozwoju tej technologii. Czekamy z niecierpliwością na przyszłość, mając nadzieję, że pewnego dnia Alioom pojawi się na rynku jako innowacyjne narzędzie do nauki języków. Z pewnością byśmy z niego skorzystali ;)